Vážený pane/paní,
dovolte nám v tuto chvíli vyjádřit rozhořčení nad způsobem komunikace několika lékařů psychosomatiků s výborem Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP.
Diskuse o většině témat zmiňovaných v otevřeném dopise aktuálně probíhá. V tuto chvíli jsme ve fázi jednání a hledání shody ve výboru SPM a v komunikaci se zástupcem subkatedry psychosomatiky IPVZ
(MUDr. A. Večeřová-Procházková). Je pravdou, že se této diskuse autoři otevřeného dopisu neúčastní, přestože tuto možnost měli a mají.
Po odchodu tří členů z výboru SPM v únoru 2024 (mimo jiné MUDr. M. Kryl) byl osloven také MUDr. J. Řehák s nabídkou kooptace do výboru SPM, kterou odmítl.
Před konáním Valné hromady v červnu 2024 byli osloveni všichni členové SPM s možností podat návrh na projednávaná témata. Nikdo z lékařů, autorů otevřeného dopisu, tuto možnost nevyužil ani se nezúčastnil valné hromady. Tato valná hromada podpořila pokračování práce výboru i po odchodu 3 členů. Ujištění o legitimitě a možnosti pokračování personálně oslabeného výboru poskytlo i právním oddělení ČLS JEP, se kterým jsme celou situaci po nečekaném odchodu 3 členů konzultovali.
V prosinci 2024 se konala Vědecká schůze SPM ČLS JEP na téma výše uvedeného kódu 09170, vývoje jednání kolem kódů a zkušeností s jeho využitím v praxi. Té se opět nikdo z výše podepsaných lékařů
nezúčastnil.
Členové SPM mají možnost účastnit se jednání výboru. Tuto možnost, na rozdíl od několika jiných kolegů, autoři otevřeného dopisu doposud nevyužili.
K bodům v otevřeném dopise dále uvádíme:
V žádném případě neprobíhají jednání, která by výkon „Psychosomatická intervence“ (kód: 09170 Seznamu zdravotních výkonů) převáděl do gesce odbornosti Všeobecný praktické lékař (001). Tento výkon je mezioborový a tak i zůstane.
V zájmu pacientů je, aby se okruh lékařů vzdělaných v psychosomatice rozšířil, nyní jde o malý počet lékařů. SPM dlouhodobě připravuje (již od minulých volebních období) několikastupňové vzdělávání v psychosomatice. Tomu odpovídá nyní plánovaný mezioborový kurz, který má být kratší, jeho cílem není dosažení atestace, ale základní psychosomatické vzdělání. Kratší kurz by mimo jiné navazoval na Mimořádný kurz Psychosomatika pro praktické lékaře, který na žádost katedry SVL, výboru SPM a v komunikaci se subkatedrou psychosomatiky IPVZ připravila a v letech 2017-2019 vedla MUDr. M. Ročňová. Proběhlo celkem 9 dvoudenních kurzů. V nich vyučovali především lékaři např. Ročňová,
Holub, Chvála, Branna, Šroubková, Hronová a další. Další výuku zastavil Covid-19.
Druhým stupněm by mohlo být vzdělání, které je dnes definováno jako podmínka k vykazování kódu „Psychosomatická intervence“ a nejvyšším stupněm pak získání kódu pro lékaře psychosomatiky s atestací. Toto je jeden z návrhů, které jsou předmětem diskuse a součástí dlouhodobé práce výboru současného, ale i výborů minulých a pravděpodobně i budoucích.
Vyjednávání s pojišťovnami o úhradách je možné vždy až po vytvořeném vzdělání. Atestace z psychosomatiky je možná od roku 2015, první kód byl schválen v roce 2024. Bohužel ten s nejnižším bodovým ohodnocením, námi – výborem SPM – původně navrhovaný pro tyto lékaře – bez atestace,
se základním psychosomatickým vzděláním. Pojišťovny ostatní, lépe ohodnocené výkony zamítly a atestovaní lékaři (včetně autorů otevřeného dopisu) byli rádi, že se podařilo vyjednat alespoň jeden kód. Nyní pokračujeme v původním plánu – tvorbě onoho nižšího psychosomatického vzdělání, které, věříme, bude absolvovat více lékařů. Dle našeho názoru není cestou zablokovat toto pro širokou lékařskou obec koncipované vzdělání. Máme zájem na vytvoření všech stupňů psychosomatického vzdělávání a na vyjednání odpovídajícího ohodnocení pojišťovnami. Pracujeme na tom a doufáme, že v tomto úsilí bude pokračovat i další výbor SPM. Kolegové – autoři otevřeného dopisu jistě vědí, že vytváření kvalitního, odstupňovaného vzdělávání není snadné, o vyjednání odpovídajících kódu s pojišťovnami ani nemluvě.
Protože považujeme téma vzdělávání v psychosomatice za jednu z priorit, jsme v kontaktu se subkatedrou psychosomatiky IPVZ. MUDr. A. Večeřová – Procházková se účastnila jednání výboru 11.2.2025. S ní i s vedoucím subkatedry psychosomatiky IPVZ doc. MUDr. J. Beranem jsme samozřejmě v pravidelném emailovém kontaktu.
Na závěr tedy ujišťujeme lékaře psychosomatiky, že si velmi vážíme jejich aktivity směrem k lékařům se zájmem o psychosomatiku (zejm. Setkávání v Šárce) Nadále je rádi podpoříme nejméně inzercí této akce na stránkách společnosti tak, jak jsme to činili dosud.
Znovu lékaře vyzýváme k přímé komunikaci s výborem SPM ČLS JEP, který je legitimním zástupcem všech členů a je oprávněn vést jednání vedoucí k vytvoření vícestupňového modelu péče o psychosomatické pacienty (včetně ohodnocení této práce zdravotními pojišťovnami).
Apelujeme na to, aby síly všech členů SPM ČLS JEP a jejich zájem o dobrou pozici psychosomatiky v rámci péče o pacienty nebyly tříštěny nešťastnou komunikací vedenou směrem ven bez komunikace uvnitř Společnosti.
S pozdravem
Výbor SPM ČLS JEP
V Praze dne 12.2.2025
Otevřený dopis ke změnám ve Společnosti psychosomatické medicíny
Vážený pane/ paní,
omlouváme se, že Vás tímto způsobem kontaktujeme, ale jsme znepokojeni aktuálními událostmi ve Společnosti psychosomatické medicíny (SPM ČLS JEP). Od jara loňského roku pozorujeme odklon od základních principů pojetí psychosomatické medicíny a vzdělávání odborníků v ní. To vyvolává vážné otázky o budoucnosti tohoto významného integrativního oboru. Náš dopis se aktuálně týká návrhu na tzv. „změnové řízení“ podané MUDr. Janem Kolářem z výboru SPL ČR (Společnosti praktických lékařů vedené MUDr. Petrem Šonkou). Podotýkáme, že navrhovatel MUDr. Kolář podle našich zjištění nemá žádné platné vzdělání v psychosomatice a ve výboru SPL ČR není žádný lékař atestovaný v psychosomatické medicíně.
Klademe si několik zcela zásadních otázek a přinášíme své postřehy:
- Jak je možné, že je snahou loni schválený výkon „Psychosomatická intervence“ (kód:
09170 Seznamu zdravotních výkonů) převést do gesce odbornosti Všeobecný
praktický lékař (001)? Tato změna zásadně mění smysl činnosti i postavení SPM ČLS JEP v rámci ostatních odborných společností, a přitom dle námi ověřených informací nebyla projednána s členskou základnou ani na shromáždění členů. SPM ČLS JEP je tímto aktem dehonestována a zásadním způsobem ztrácí vliv na odbornou garanci příslušných zdravotních výkonů. Zdá se, že tyto výkony budou nadále „pod kontrolou“ praktických lékařů. SPM ČLS JEP je tímto v budoucnu „vyřazena ze hry“. Působí to celé dojmem nekalé mocenské praktiky. Co se týká úlohy současné předsedkyně SPM ČLS JEP, existuje zde vážné podezření ze zneužití její funkce. Důrazně proto žádáme o prošetření celé situace. Existuje riziko, že výše uvedený výkon bude v budoucnu sloužit pouze praktickým lékařům jako jeho nositelům, což může vést k dalším (nevratným) změnám. Vede nás k tomu mj. obava z výroků vlivných praktických lékařů, že se jedná „o kód pro praktiky“. Přitom to při jeho tvorbě takto nikdy nebylo zamýšleno! - Netransparentnost procesu a časový pres: Na posledním shromáždění členů SPM ČLS JEP se o těchto plánech nehovořilo. Zápisy z jednání Výboru nejsou aktuální (!). Poslední zápis je z prosince 2024, zatímco zápis z ledna 2025 doposud (v měsíci únoru) zcela chybí. V lednu již dle našich zjištění probíhala intenzivní jednání, a současná předsedkyně výboru SPM ČLS JEP MUDr. Ročňová (praktický lékař) musela být nutně informována o změnách – změnové listy byly totiž podány již v prosinci loňského roku. To vyvolává naše obavy o budoucnost SPM ČLS JEP vlivem zákulisních praktik. Budí to celé dojem, že se jedná o převahu individuálních plánů jednotlivců či konkrétních osob nad zájmy psychosomatické obce (!). Po jarní krizi ve výboru SPM ČLS JEP v jeho složení není dosud naplněn předepsaný počet mandátů. V současnosti není ve výboru žádný zástupce somatického lékaře-specialisty, přičemž lékaři již ani nemají většinu. Toto znovu nastoluje zásadní otázku, zda se nemá SPM ČLS JEP změnit na lékařskou organizaci s poradními hlasy ostatních zdravotnických profesí, s jasným mandátem lékařů a s větším zastoupením specialistů, kteří jsou tak systematicky opomíjeni. Přesně z těchto důvodů bylo na jaře 2024 navrhováno vedení ČLS podpořit vznik nové společnosti, která by dokázala lépe hájit zájmy psychosomatiky. Jak situace dopadla, vidíme právě dnes. Po 3⁄4 roce je veškerý vliv předáván praktickým lékařům za asistence předsedkyně výboru SPM ČLS JEP.
- Ohrožení pacientů: Plánovaná redukce vzdělávacího programu na 3 x 2 dny nevychová za žádných okolností zkušené psychosomatické lékaře. Dobrý odborník-psychosomatik potřebuje často 7–8 let praxe. Za minimum vzdělání považujeme dva roky. Nekvalitní intervence mohou iatrogenizovat pacienty a devalvovat obor v očích veřejnosti. Dobře víme z praxe, jak si počíná „polovzdělaný“ psychosomatik, a jakých chyb se v tomto smyslu dopouští. Má se to stát nyní standardem, o nějž se má zdravotní systém opírat? Připomínáme, že se obor budoval více než deset let a nyní je v plném rozsahu ohrožen!
- Postoj IPVZ: Po desetiletí se o vzdělávání v psychosomatické medicíně starali na Subkatedře psychosomatiky Doc. MUDr. J. Beran a MUDr. A. Večeřová. Dle našich informací se jeví, že jsou též zásadně proti těmto výše popsaným krokům, a jsou si vědomi dopadů na psychosomatiku v ČR.
- Závěr: Naše obavy vycházejí z pocitu, že situace je využívána k mocenským a finančním zájmům namísto podpory rozvoje psychosomatické medicíny, jejího šíření mezi lékaři napříč obory a zajištění kvality vzdělávání. Vzdělávání je pro medicínu klíčové a deficit vzdělávání v psychosomatické medicíně trvající u nás více než 100 let nelze dohnat zrychlenými kurzy, které by byly na úkor kvality poskytované péče. V konečném důsledku tato situace povede k poklesu kvality péče, nárůstu masového využívání kódu výkonu nedovzdělanými lékaři, a vynaložené prostředky budou pak neefektivně využívány z veřejných peněz. Toto by nemělo být zájmem zdravotních pojišťoven či MZČR a samozřejmě ani každého racionálně uvažujícího a soudného lékaře.
S nadějí očekáváme, že kód 09170 „Psychosomatická intervence“ zůstane jako multioborový autorizován pod odborností 999 (možnost využití jak psychosomatickými lékaři, jak praktiky, tak specialisty) a že případné změny v postgraduálním vzdělávacím systému oboru „Psychosomatická medicína“ zůstanou pod dikcí Subkatedry psychosomatiky IPVZ. Vyzýváme výbor SPM ČLS JEP, aby případné zamýšlené změny v těchto důležitých záležitostech projednal s členskou základnou.
S úctou a očekáváním Vaší reakce.
MUDr. Jan Řehák, praktický lékař atestovaný v oboru psychosomatická medicína, Pardubice,
člen SPM ČLS JEP
MUDr. Gabriela Rybářová, interní lékařka atestovaná v oboru psychosomatická medicína,
Plzeň, členka SPM ČLS JEP
MUDr. Lenka Tocháčková, gynekolog-porodník atestovaný v oboru psychosomatická
medicína, Plzeň, členka SPM ČLS JEP
MUDr. Zuzana Lapková, alergoložka a imunoložka atestovaná v oboru psychosomatická
medicína, Praha, členka SPM ČLS JEP
MUDr. Michal Kryl, psychiatr, Olomouc, člen SPM ČLS JEP
10.2.2025