Přítomní: MUDr. Vladislav Chvála, Mgr.et Mgr. Jana Týkalová, Doc. PhDr. Daniela Stackeová, PhD., MUDr. Michaela Ročňová, PhDr. Ludmila Trapková, MUDr. David Skorunka, PhD., MUDr. Barbora Branna, MUDr. Michal Kryl, Mgr. Aneta Paurová
Program:
1. běžná agenda:
- Žádost o snížení členského příspěvku PhDr. Neudertová Hana. Je na MD. Dokládá RL dítěte. 100 Kč. Souhlas výboru
Pošta: 203 mejlů. Témata chronologicky:
2. témata k projednání
a) PR kampaň:
Výsledky jednání schůzky představen výboru. Chvála pověřen jednáním s firmou. Zjistí nejprve podmínky, které musíme splnit, abychom mohli podepsat smlouvu s firmou Taktiq.
b) Odborná akce SPM on-line náhradou za zrušenou konferenci
Program akce:
Výbor navrhuje poplatek pro účastníky 500 Kč. Je to tím, že nebylo možné uspořádat konferenci, přišla naše OS o příjem z konference. Ten nám nyní chybí při plánování PR kampaně zaměřené na obraz psychosomatické medicíny v naší veřejnosti.
Termín akce: 18.6. 2021 14:00-18:00
- Představení pracoviště: MUDr. Barbora Branna-Psychosomatická ambulance Ostrava
- Ocenění SPM ČLS: MUDr. Radkin Honzák (videozáznam)
- MUDr. Chvála, PhDr. Trapková-Nástroje psychosomatické léčby z pohledu bio-psycho-sociálního přístupu
- MUDr. A. Večeřová Procházková: Nástroje biosyntézy
- MUDr. R. Honzák: Farmakoterapie v psychosomatice
- Diskuze ke koncepci oboru psychosomatická medicína
Zajišťuje J.Týkalová, videozáznam z předání ocenění ČLS Radkinu Honzákovi zorganizuje Chvála
c) Koncepce oboru verze 4:
- předkládá V. Chvála. Diskuse výboru. Doplněné příspěvky. Diskuse o kompetencích a organizaci vzdělávání. Doporučení výboru:
- V koncepci je třeba zohlednit různé kontexty poskytování psychosomatické péče v praxi a respektovat tři stupně erudice: (1) lékař s kurzem Základní psychosomatická péče (2) lékař s nástavbovou atestací (klinická psychosomatika) a (3) lékař s nástavbovou atestací a psychoterapeutickým vzděláním (psychosomatická psychoterapie)
- V koncepci definovat vztah lékařské PM k alternativní a komplementární medicíně takto: Lékařská psychosomatická medicína je postavena na důsledné aplikaci bio-psycho-sociálního pojetí zdraví a nemoci s respektem ke spiritualitě člověka. Není metodou alternativní ani komplementární medicíny. Při respektu k individualitě pacienta, kultuře a původu jeho rodiny dáváme přednost srozumitelným, vědecky přijatelným výkladům a intervencím medicínské praxe. Tradiční, alternativní neakreditované metody a systémy nejsou dominantním nástrojem psychosomatické medicíny.
d) Zpráva o jednání na Vzdělávací radě MZ:
Návrh novely vyhlášky o nástavbových oborech byl schválen vzdělávací radou MZ. Rozvoji oboru by nemělo stát nic cestě. Výbor konstatuje, že tím byla završena etapa instalace psychosomatické medicíny do naší legislativy. Nyní je naším úkolem zpevnit a zkvalitnit odbornou přípravu tak, aby se psychosomatická medicína prosazovala svou kvalitou. Součástí je zajištění úhrady za výkony.
e) Vzdělávání
Diskuse. Doporučení výboru: Do Koncepce doplnit ke kapitole o vzdělávání: „Je žádoucí, aby jednotlivá témata teoretického kurzu Základní psychosomatické péče byla probírána také na osobní rovině v rámci sebezkušenostní skupiny. Proto usilujeme o takové uspořádání, kdy na den přednášek navazuje den nebo dva práce ve skupině. Povinnou je také účast na balintovských skupinách, kde se adept učí pracovat na supervizi případů. Kvalitu sebezkušenostních a balintovských skupin zajišťuje posouzení akreditační komisí pro psychosomatickou medicínu MZ.“
K úpravě vzdělávacího programu ve smyslu přetvoření do aktivního, výcviku podobného programu, kde bude nejméně polovina z 44 dnů nyní kurzů naplněna skupinovou prací nad případy propojenou se sebereflexí se sejde pracovní skupina Kabát, Ročňová, Večeřová, Skorunka, Holub, Chvála. Zorganizuje Chvála. Z další diskuse vyplynulo, že je třeba znovu se zbývat organizací vzdělávání. Vhodná by byla vzdělávací rada SPM jako stálý orgán pro vzdělávání tak, aby to neleželo na jediném člověku.
f) Stanovisko výboru k žádosti skupiny o založení sekce lékařské psychosomatiky
Po diskusi s navrhovateli a ve výboru schvalujeme toto stanovisko výboru (Jednání se skupinou lékařů proběhlo on-line a sdělení stanoviska výboru v 16:30):
- Výbor SPM ČLS nepovažuje v současné době za vhodné štěpit společnost na sekce. SPM byla založena na principu sjednocování. Vytváření sekci v současné době by šlo proti této základní myšlence společnosti. Vítá ovšem jakoukoliv aktivitu svých členů. Proto nebude námitek, když lékaři v prvním kroku založí pracovní skupinu nebo peer[1] skupinu, a ve své aktivitě ukáží, kam chtějí své úsilí zaměřit. Zástupci pracovních či peer skupin jsou vítáni na jednání výboru a jejich podněty se bude výbor zabývat. Když vznikne pracovní skupina, která nebude ve svých aktivitách společnost štěpit, ale naopak dále sjednocovat, nebude problém jí transformovat do sekce.
- SPM nevznikla jako „politická“, ale jako odborná sjednocující společnost. „Politický úkol“ ve smyslu vyjednávání o existenci oboru a vyjednávání o placení psychosomatických služeb z veřejného zdravotního pojištění na sebe vzala ze dvou důvodů:
- V ČR nyní neexistuje organizace, která by se tohoto úkolu ujala.
- Pokud chceme udělat z psychosomatické medicíny veřejně uznaný obor, musí v této chvíli sjednocovat skutečně všechny zainteresované zdravotnické pracovníky. Proto zdůrazňujeme fakt, že psychosomatická medicína není kritikou, ale obohacením na vědě postavené medicíny. Dominance lékařů zde není zpochybněna (jde o součást lékařské společnosti), ale je plně respektována potřeba faktické účasti i dalších odborníků při rozvíjení oboru. SPM nejedná o jiné než lékařské psychosomatice. Jde o nástavbový lékařský obor.
- Členové výboru SPM rozumí tomu, že lékaři zvyklí na přirozenou dominanci ve svých oborech, se mohou cítit ne zcela dobře ve společnosti, kde lékaři představují jen 53% členské základny, a kde výbor je programově složen ze zástupců všech profesí aktivních v psychosomatické oblasti. V této souvislosti si dovoluji připomenout, že existuje sekce psychosomatické medicíny, kde převládají lékaři. Jde o psychosomatickou sekci psychiatrické společnosti ČLS. Tato sekce nyní vykazuje jen minimální činnost a nebyl by problém jí využít pro rozvíjení psychosomatiky s větším důrazem na lékařskou stránku věci. Výbor SPM pokládá za velmi užitečné zakládat sekce psychosomatické medicíny v rámci jednotlivých odborných společností ČLS.
g) Návrh na kooptaci členů výboru:
Výbor podle stanov ČLS nemůže kooptovat další členy nad počet uvedený ve stanovách. Proto MUDr. Pavla Čecha (neurolog) a MUDr. Alenu Večeřovou Procházkovou (psychiatrie) zveme jako stálé hosty bez hlasovacího práva s určenými úkoly pro práci pracovních skupin pro kódy a vzdělávání.
h) Kontakt se členy SPM
- Výbor navrhuje poslat všem členům dotazník o práci výboru SPM
- Výbor navrhuje uspořádat on-line diskusi se členy SPM, kteří se mohu připojit po jednání výboru od 17:00-18:00 už po příštím výboru (11.5.
- Příští schůze: 11.5. podle situace osobně či on-line. Členům SPM umožnit připojit se k diskusi po výboru od 17:00-18:00
zapsal
MUDr. Vladislav Chvála V Liberci
13.4. 2021
[1] Odborně proškolený vrstevník (peer) nebo skupina vrstevníků fungují jako dobrovolní poradci mladších žáků (a to individuálně nebo ve formě skupiny „peer aktivistů“, kteří pracují s celou třídou/skupinou).